• VYUŽITÍ IOT V JEZDECKÉM SPORTU

    Internet věcí, označovaný jako IoT, to jsou zařízení, která monitorují, analyzují stav a jsou připojena k internetu. Jak mohou být užitečná v chovu koní a jezdectví?
    Plastový identifikační náramek s čipem pro koně.

    Co je to IoT?

    Internet věcí, anglicky Internet of Things, jsou nejrůznější zařízení, která jsou vybavena elektronikou, softwarem, senzory, pohyblivými částmi a síťovým připojením, které umožňují těmto zařízením propojit se a vyměňovat si data. Takto připojená zařízení lze aktivovat pomocí hlasových příkazů nebo ovládat stažením a používáním aplikace či prostřednictvím připojení Bluetooth nebo Wi-Fi. A která to jsou zařízení? Může to být chytrá lednička, auto, topení, zkrátka skoro cokoliv.

    I do tak tradičního odvětví jako je jezdectví a chov koní se vedral IoT, který může značně usnadnit běžný život. Cílem IoT v jezdectví a chovu je monitoring a ochrana zdraví koní a jezdců. Nejedna firma přinesla zajímavá řešení, jak pomocí zřízení monitorovat, analyzovat a zaznamenávat data. Tyto nástroje slouží nejčastěji ke zlepšení výkonu jezdce a koně – od analýzy pohybu přes fyziologické monitorování až po interakci koně s jezdcem. V jezdeckém sportu jsou však stále hlavními aktéry živé bytosti: jezdci a koně. Tyto nové technologie jsou proto jen a pouze pomocníky.

    IoT pro jezdce a koně

    1. Tlakové body pod sedlem
      Užitečná technologie, kdy je pomocí monitorovacího zařízení umístěného pod sedlem, popřípadě pod podbřišníkem, měřen tlak vyvíjený jezdcem na hřbet koně. Data se přenášejí v reálném čase do mobilní aplikace. Tato technologie umožňuje jezdcům lépe porozumět vlivu jejich sedu a pobídek na pohodlí a výkonnost koně.
    2. Monitoring tepové frekvence koně
      Jednoduché zařízení sleduje základní srdeční aktivitu koně během zátěže. Tepová frekvence, její výše a změny, zvláště v porovnání s historií, je spolehlivým ukazatelem kondice koně. Navíc on-line informace o tepové frekvenci lze využít při tréninku.
    3. Trenažér pro jízdu na koni
      Zajímavou novinkou pro výcvik jezdců jsou simulátory pohybů koní. Zařízení během simulace napodobuje pohyby koně v klusu, cvalu nebo skoku a zároveň sbírá a analyzuje data o pohybech jezdce. Takto umožňuje jezdcům pracovat na jejich sedu, rovnováze a koordinaci, aniž by používali skutečného koně. Tyto simulátory jsou užitečné zejména pro začátečníky, ale i pro zkušené jezdce, kterým umožňuje analyzovat působení pobídek na koně.
    4. Bezpečnost při pádu
      Výstražný a geolokační systém upozorní na případný pád jezdce. Princip je velmi jednoduchý: jezdec je připojen ke snímači pomocí bezpečnostního kabelu připevněné nejčastěji magnetem k sedlu. V případě pádu se magnet odpojí od zařízení, které následně odešle upozornění obsahující souřadnice pádu. Zařízení také pomocí GPS umožní sledovat pohyb koně v případě, že uteče.
    5. Drony pro monitoring pastvin
      Pomocí dronů lze lokalizovat jednotlivé koně případně stádo na velkých pastvinách. Drony poslouží i k monitoringu pastvin, lze je využít ke kontrole stavu oplocení či porostů třeba v hůře dostupných částech rozlehlých pastvin.
    6. Zdravotní sledovače
      Jedná se o celou škálu zařízení, která jsou schopna snímat a vyhodnocovat životní projevy koní. Mohou být umístěna různě, často jsou na ohlávkách, obojcích umístěných na krku nebo náramcích na spěnkách. Zařízení podle provedení dokáže zjistit teplotu koně, tepovou frekvenci, dýchání, pocení a další tělesné funkce. Některá zařízení jsou zaměřena na pohyb a vyhodnocují, zda pohyb odpovídá denní rutině koně. Není-li to tak, upozorní majitele. Jiné zařízení dokáže identifikovat začínající porod u klisny.
    7. 3D scannery
      Díky 3D scannerům můžete oskenovat hřbet koně nebo třeba kopyto. K čemu se to hodí? U kopyta lze přímo na míru na 3D tiskárně vytisknou dokonale pasující nejen ortopedickou podkovu. Scan hřbetu zase může pomoci sedláři upravit sedlo tak, aby dokonale padlo na třeba částečně atrofovaná záda koně. Možností je zkrátka více.
    8. IoT v aktivních stájích
      IoT je využíván v aktivním ustájení od samého vzniku tohoto typu stájí. Díky identifikaci koní, přenosu informací a celé škále drobných zařízení od dávkovače jaderného krmiva až po přepouštěcí branky lze nastavit krmení a pohyb koní v aktivních stájích. Více se o aktivním ustájení dozvíte v článku Aktivní ustájení v Mažicích.

    IoT zařízení představují velmi zajímavý technologický pokrok, ale nesmíme zapomínat, že v chovu koní a jezdectví jsou nejdůležitější živí koně a lidé. IoT je zde pouze proto, aby jeho zařízení sbírala data, pomáhala je analyzovat a přenášet. Nikdy nemůže nahradit pocity, intuici a zkušenosti lidí samotných.

    Foto: archiv společnosti Equiservis, spol. s r.o.

    360x360 AD
    Back to top